BĄDŹ NA BIEŻĄCO Aktualności

Skanery kodów kreskowych

Zakup skanera kodów kreskowych, czy innego urządzenia AutoID wydaje się być dość prosty, lecz konsekwencje złego wyboru mogą być dokuczliwe.
Wieloletnie doświadczenie w dobieraniu właściwych rozwiązań pozwala nam oferować rozwiązania dopasowane do Państwa potrzeb.
Doskonała znajomość zagadnienia i umiejętność właściwego programowania skanerów ( tak by dobrze obsługiwały kody kreskowe ), jak również wybór odpowiedniej technologii odczytu to gwarancja satysfakcji naszych klientów.

 

Dobór odpowiedniego skanera do kasy fiskalnej

Skaner do kasy fiskalnej musi być dobrany ze względu na kilka czynników.
Pierwszym jest interfejs komunikacyjny.
Większość kas fiskalnych będzie wymagała skanera z portem typu RS232 - czyli szeregowym portem "starego typu" ( takim jak z lewej strony zdjęcia ).
Nowsze kasy typu FAWAG LITE czy POSNET ERGO będą już umożliwiały transmisję z wykorzystaniem USB - czyli najbardziej obecnie popularnego interfejsu - z prawej strony.
Zakup skanera z portem RS-232 nie znaczy że będziemy mogli go podłączyć do naszej kasy. Zanim to zrobimy, musimy wykonać/zaopatrzyć się we właściwą przejściówkę, gdyż skaner zapewne będzie zakończony wtykiem DB-9, podczas gdy w kasie mamy jedynie wejścia RJ-45 lub RJ-11.
Problem ten często jest pomijany podczas podejmowania decyzji o zakupie, a pojawia się w momencie podłączania urządzeń. Oczywiście naszym zadaniem jest w pełni uruchomić połączenie, czyli wykonać właściwe przejściówki, oraz zaprogramować zarówno kasę jak i skaner kodów kreskowych.
Właśnie właściwe programowanie urządzeń to drugi aspekt, o którym należy pamiętać, szczególnie dokonując zakupu przez internet.
Przykładem niech będzie kod ISBN - czyli taki który występuje w przypadku czasopism, część skanerów odczyt takiego kodu ma wyłączony, lub obsługuje go w sposób niezgodny z wymaganiami naszej kasy fiskalnej.
Oczywiście jesteśmy do Państwa dyspozycji w Białymstoku i okolicy, jeżeli potrzebujecie przeprogramować lub sprawdzić ustawienia kasy fiskalnej czy skanera kodów kreskowych.
 

Dobór typu skanera ze względu na ergonomię obsługi.

 

Często popełnianym błędem jest niewłaściwa decyzja dotycząca rodzaju urządzenia, która rzutuje na komfort pracy kasjera, a także na szybkość obsługi. Podczas wyboru skanera kodów kreskowych należy zastanowić się jak towary będą przez skaner odczytywane. W jaki sposób obsługujący będzie je "odczytywał".
Wybranie skanera ręcznego do sklepu w którym sprzedajemy towary sypkie pakowane w torebki lub inne towary z nierówną etykietą z pewnością wydłużenie procesu obsługi klienta, nie wspominając o ergonomii pracy. Proszę wyobrazić sobie sytuację podstawiania do odczytu siatki z ziemniakami trzymając skaner w jednej ręce.
Ważne z punktu widzenia szybkości obsługi jest także wybranie skanera z wieloma liniami skanowania, lub obecnie popularnych skanerów wizyjnych w celu szybkiej obsługi klienta. Skanery takie "szukają" kodu kreskowego skanując wieloliniowo obszar prezentacji.
W sklepach typu convienient store nie wyobrażam sobie stosowania skanera ręcznego, tu odpowiednim będzie skaner pionowy taki jak Honeywell Solaris. Z jednym wyjątkiem - jako uzupełniający skaner na stanowisku monopolowym. W celu łatwego sięgnięcia do wybranych produktów można by zastosować ręczny skaner np. ten Honeywell Voyager 1250.
Supermarket powinien szukać skanera z wbudowaną wagą. Tu dobór właściwych elementów zaczyna być kluczowy. Awaria jednego z nich wyłącza z pracy stanowisko pracy. Wszystkich zainteresowanych zapraszamy do kontaktu w celu właściwego doboru urządzenia.

 

Rodzaj czytanego kodu

Kolejnym ważnym elementem, który powinien być wzięty podczas zakupu to rodzaj czytanych kodów. Coraz większa popularność kodów QR ( w kartach stałego klienta, różnego rodzaju promocjach, biletach, itp. ) sprawia, iż może w niedalekiej przyszłości lub już teraz obsługa takich kodów będzie nam potrzebna. Zwróćmy uwagę na to, czy kupowane urządzenie obsługuje tego typu kody. Najbardziej popularnym małym skanerem, który śmiało możemy polecić jest wspomniany już Voyager, ale  w wersji 1450G. Sakaner Honeywell Solaris, ma wbudowaną obsługę kodów QR.
 
Wszelkie informacje i porady oczywiście dostępne w naszej siedzibie i telefonicznie. Zapraszamy do kontaktu.