BĄDŹ NA BIEŻĄCO Aktualności

Jak to jest z "on-line" ready

Prawo

Na chwilę obecną ( a jest już prawie połowa 2018 ) nie wiemy jak będzie docelowo wyglądało prawodawstwo w zakresie budowy, a co bardziej interesujące podatników, także eksploatacji urządzeń fiskalnych z tzw. on-line.
Mamy wprawdzie projekty ustaw, lecz te zmieniają się jeszcze, nabierają kształtu i musimy na ich docelowe brzmienie jeszcze poczekać.
Znamy już zarys przepisów dotyczących aspektów technicznych ( czyli tego w jaki sposób producenci powinni przygotowywać urządzenia ), ale nadal jest to tylko zarys.

W związku z tym, kasy fiskalne on-line nie trafiły jeszcze na linie produkcyjne. Co ważne podkreślenia, dopiero po zatwierdzeniu i opublikowaniu tych przepisów można będzie urządzenia przedstawić do tzw. homologacji. 

Co takie urządzenie może posiadać, a czego mu mieć nie wolno, jak wygląda konstrukcja płyty głównej i program "zapisany" w urządzeniu, podlega właśnie ocenie GUM i wydaniu homologacji na to konkretne urządzenie.
Co za tym idzie, nie jest możliwa modyfikacja takiej, już homologowanej kasy czy drukarki fiskalnej.

 

Część informacji przedostających się do opinii publicznej ( projekty ustaw ), możecie znaleźć na naszych stronach, zarówno w Aktualnościach, jak i w innych miejscach naszego serwisu.

 

Kto musi wymienić kasy

Kogo obejmie konieczność wymiany/zakupu kasy fiskalnej ONLINE w pierwszej kolejności. Z obecnego projektu wynika, że w pierwszym okresie ( czyli w roku 2019 ) będą dwa terminy obowiązku użytkowania kasy online dla podatników prowadzących działalność jak poniżej:
 1. od 1 stycznia 2019r.
  • -naprawy pojazdów silnikowych oraz motorowerów (w tym naprawy opon, ich zakładania, bieżnikowania i regenerowania)
  • -wymiany opon lub kół dla pojazdów silnikowych oraz motorowerów,
  • -sprzedaży benzyny silnikowej, oleju napędowego, gazu przeznaczonego do napędu silników spalinowych.
 2. od 1 lipca 2019 r.
  • -związanych z wyżywieniem wyłącznie świadczonych przez stacjonarne placówki gastronomiczne, w tym również sezonowo, oraz w zakresie krótkotrwałego zakwaterowania.
 3. od 1 stycznia 2020 r.  
  • -fryzjerskich, kosmetycznych i kosmetologicznych,
  • -budowlanych,
  • -w zakresie opieki medycznej świadczonej przez lekarzy i lekarzy dentystów,
  • -prawniczych,
  • -związanych z działalnością obiektów służących poprawie kondycji fizycznej wyłącznie w zakresie wstępu.

Jak widać ustawodawca w pierwszej kolejności stara się "uszczelnić" sprzedaż paliw i usług około-motoryzacyjnych, a następnie gastronomicznych.

Oczywiście nie wszyscy podatnicy będą musieli wymienić kasy fiskalne na zgodne z online, lecz grupy enumeratywnie wymienione w kolejnych rozporządzeniach ministra, będą musiały takich wymian dokonać. Czyli każda osoba ( prawna czy fizyczna ) prowadząca działalność w zakresie wymienionym w ustawie lub rozporządzeniu będzie ZOBOWIĄZANA do wymiany wszystkich użytkowanych urządzeń fiskalnych z dniem wskazanym w ustawie/rozporządzeniu.

Wszystkie pozostałe grupy podatników ( nie wymienione w przepisach ) będą mogły korzystać z kas, lub drukarek fiskalnych wyposażonych w kopię elektroniczną jeszcze przez wiele lat.

Istotną zmianą w zakresie ulgi związanej z zakupem kasy jest możliwość jej uzyskania od roku 2019 tylko w przypadku zakupu kasy ONLINE - zapewne cena tych urządzeń będzie to uwzględniać...


 

"On-line ready" - czy to rzeczywiście rozwiązanie

 

Producenci kas fiskalnych odczuwając nadchodzący popyt prześcigają się w pomysłach, jak przekonać klienta do swoich rozwiązań. Jednym z popularnych chwytów jest obecnie hasło "ON-LINE ready".
Cóż może znaczyć ta obietnica.

W domyśle każdy przyjmie, iż po wprowadzeniu on-line urządzenie w jakiś sposób przejdzie w tryb zgodności z nowymi przepisami i zacznie raportować do Centralnego Rejestru nakazane dane.
Tak bym się spodziewał, ale skąd producent wie jakie dane ma urządzenie wysyłać? Przecież nie ma jeszcze przepisów, a nawet nie wiadomo jak to robić.
Co więcej, czy urządzenie zawierające takie modyfikacje jest zgodne z wymogami technicznymi obecnego stanu prawnego?
 
Innym rozwiązaniem będzie modyfikacja urządzenia, tak by mogło rozpocząć pracę "on-line".
To z kolei powoduje konieczność wysłania kasy do serwisu i jej modyfikacji... Ale zaraz, tak zmodyfikowane urządzenie musi przejść homologację...
Więc zapewne zanim przejdzie do on-line, będziemy musieli przejść normalną drogą:

 • od odczytu pamięci fiskalnej,
 • wyrejestrowania urządzenia,
 • wysłania do producenta w celu wymiany pamięci fiskalnej,
 • wykonania modyfikacji i
 • ponownej fiskalizacji już nowego urządzenia zgodnego z nowymi przepisami.

Zapłacimy po drodze za wszystko. A na czym mamy w tym czasie pracować?

Choć to oczywiście tylko moje przypuszczenia, sądzę, że nie ma tu drogi na skróty.
Czy na pewno jest to "on-line"ready? 
Moim zdaniem inwestowanie w on-line ready jest bardzo ryzykowne.
Nie ma możliwości takiej modyfikacji już homologowanego w/g obecnych przepisów urządzenia, by spełniało ono wymagania przepisów nadchodzących.
Szczególnie, gdy ich jeszcze nie znamy.
 

Jak więc się zachować, jeżeli należę do grupy podatników zmuszonych do używania kasy fiskalnej on-line w przyszłym roku. 

 

Jeżeli mamy już pracującą kasę fiskalną, poczekajmy na pojawienie się urządzeń on-line homologowanych w/g nowych - nadchodzących - przepisów. Na obecnym urządzeniu pracować możemy aż do wskazanej w rozporządzeniu daty.
Kasy fiskalne przed wystąpieniem obowiązku na pewno będą już produkowane ( co nie znaczy, że będą dostępne, biorąc pod uwagę zapewne ograniczoną podaż związaną z kolejkami do homologacji w Głównym Urzędzie Miar ).
Jeżeli nie jesteśmy w pierwszej grupie zmuszonych, radziłbym się wstrzymać, aż do pojawienia się większej gamy kas i wybrać najbardziej odpowiednią dla nas.

Chętnie pomożemy w dobraniu i wdrożeniu właściwej dla Państwa kasy fiskalnej w Białymstoku i okolicach, a także zdalnie czy z wysyłką.
 

W przypadku, gdy musimy nabyć kasę fiskalną już teraz

 • poprzednia się zepsuła,
 • rozpoczynamy działalność,
 • otwieramy nowy punkt

sugeruje zakup urządzenia przejściowego ( np. kasy Fawag Lite którą dodatkowo obecnie sprzedajemy z bonem 200 PLN na zakup urządzenia on-line* ), a po wystąpieniu obowiązku wymianę na kasę on-line.
 

Każdemu klientowi, który powoła się na ten artykuł oferujemy 100 zł upustu od ceny na zakup kasy fiskalnej*.* oferta do wyczerpania zapasów